Vltozatoss s vonzv tehetik a kellkek az eladst. Felkeltik a nzk rdekldst, s szpsget klcsnznek a tncmozdulatoknak. Npise vagy cillogan „show business”-hangulatot adnak az eladsnak.
Ujjcintnyrok
Szent hanszer, amelynek neve Cybele istenn nevbl szrmazik.
A tncosok hossz ideje viselnek ts hangszert az ujjakon, s e
hagyomny egsz a modern idkig, a mai napig fennmaradt. Gyakran nevezik az ujjcintnyrt „zil”-nek, mivel trk nyelven gy hvjk a cintnyrt.

Hogyan vlaszzunk ujjcintnyrt?
Kezdk szmra a legmegfelelbb mret a 2,5 cm-es tmrj. A hivatsos tncosok nagyobb hanszert vsrolnak, amelynek hangjt a zene mellett is lehet hallani.
Vlassznk olyan hangszert, amelyen ktoldalt kt nyls lthat, ne olyat, amelyen kzpen csak egy lyuk van. Az utbbit jobb, ha elfelejtjk, mert nehz tartani s jtszani is rajtuk.
Ha a tartgyr rugalmas zsinrbl kszlt, jobb, ha azonnal kicserljk. a legjobb, ha lapos fonott szalagot hasznlunk, ami valamivel szlesebb, mint a nyls.
Tancsok az ujjcintnyr hasznlathoz
A tncosok valamival nagyobb hurkot hagynak a huvelykujjra hzott cintnyron. Erre varrhatunk
2-3 apr, a gumi sznvel megegyez kagylgyngyt. Ennek segtsgvel knnyen, mr tapints alapjn is megtallhatjuk sttben is, hogy melyik cintnyrt kell a huvelykujjunkra hzni.
A megfakult rzcintnyrt srolfolyadkkal fnyesthetjk.
Fontos, hogy a cintnyrok bels feln a gumit sszetart biztonsgi tk vagy gombok kicsik legyenek, ne zavarjk a hangszer hangjt. Ha a cintnyr nem csrg, igaztsunk rajta!
Bot/plca
A tradicionlis egyiptomi plcs/botos tnc arab neve raks al assaya. A „raks” jelentse tnc , az „assaya” pedig a botra utal.
A ni plcs tnc a frfiak harcmvszetnek jtkos kifigurzsa. A raks al assaya mozdulatai knnyedek, niesek s incselkedk.
A plca klnsen npszer kellk, ha a tncos npi vagy trtnelmi tncot mutat be, hiszen eredetileg is a vidki falvakbl szrmazik. A plca jl mutat folk-eladsokon, ha az elad tradicionlis egyiptomi ltzket visel, s tradicionlis saidi zenre tncol.
Hogyan vlasszunk botot/plct?
A tncplck hossza rendszerint megegyezik, br apr klnbsgek lehetnek, hogy a tncosok a magassgukhoz megfelelt tudjanak vlasztani. A vkony plckat knnyebb forgatni, de ha tlsgosan vkony, elhajlik s nem tudjuk a fejnkn egyenslyozni.
Tancsok a bot hasznlathoz
Amikor forgatjuk, az egyes vgtl nhny centimterre fogjuk, ne kzpen.
Ha plct tnc kzben a fejnkn akarjuk egyenslyozni, lakkozzuk be hajunkat
Ha ppen nem hasznljuk a botot kamps vgnl fogva akasszuk fel, vagy fektessk sima felletre. Ne tmasszuk a sarokba vagy hibs, egyenetlen felletre, mert elgrblhet.
Ftyol
A ftyol hasznlata klnleges elegancit klcsnz a keleti tnc eladsnak. Ha lassbb zenre tncolunk, lgy, rzki hangulatot teremthetnk.
A ftyolhoz krlbell hrom mter anyagra van szksg: erre legmegfelelbb az ttetsz mselyem, amelynek csods az esse, s tnc kzben szpen hullmzik.
Hogyan vlasszunk ftylat?
A ftyol ltalban ngyszg vagy flkr alak, hosszsga pedig 2,5-3 mter kztt vltozik. Bizonyos mozdulatok csak meghatrozott ftyollal mutatnak jl, pl. a dupla ftyoltnc flkr alak ftyollal eladva a legszebb.
H kivlasztottuk az anyagot (pl.:mselyem, zsorzsett, szifon), vegyk fel s tartsuk a htunk mg kinyjtott karral. Fontos, hogy mindkt keznkbl mg legalbb 30 cm anyag lgjon le, mert ha ennl rvidebb, a ftyol valsznleg tl rvid, s nehz lesz tncolni vele.
Lehetsg szerint a szoknya sznhez ill ftylat vlasszunk. Ha ellenttes szn ftyol mellett dntnk, gyeljnk r, hogy dsztse megegyezzen a szoknya sznvel.

Tancsok a ftyol hasznlathoz
Mindig varrjunk szeglyt a ftyol szlre, gy ujjaink automatikusan tudni fogjk, hogy mikor rtnk a szlhez s nem fogjuk elejteni. Radsul a szeglyrl visszaverdik a fny, csillog,s mg izgalmasabb teszi tncunkat.
Varrjunk apr kagylgyngyket a ftyol szlre, oda, ahol a tnc kzben majd nyjtott karral tartjuk az anyagot. gy knnyen megtalljuk a fogs helyt a sznpadon kvli sttsgben.
Kard
A raks al sayf (kardtnc) erteljes s drmai hats. a nyugati orszgokbl szrmaz tncosok eladsban a kardtnc ltalban magba foglalja a kard fejen, vllon, cspn vagy ms testrszen val egyenslyozst.

Hogyan vlasszunk kardot?
A nehezebb kard knnyebben egyhelyben marad, mint a knny. ha most kezdjk az egyenslyozst, jobb, ha nehzzel kezdjk. a kiss meghajltott pengt, mint a szabja vagy a handzsr, knnyebb egyenslyozni, mint az egyenest.
Vsrls eltt egyenslyozzuk a kardot a keznkn, hogy megllaptsuk, megfelel-e. Fontos, hogy azonnal stabil, vzszintes helyzetbe lljon s ne dljn egyik oldalra sem.
Szmos kardnak van hvelye, de akad olyan is, aminek nincs. a tnchoz nincs szksgnk hvelyre, de ha mgis van, drmaiv tehetjk az eladst, ha abbl rntjuk el a kardot.
Tancsok a kard hasznlathoz.
A frissen mosott haj csszs. Lakkozzuk be a hajunkat a fejtetn elads eltt, gy kiss ragadni fog, de a kard nagyobb valsznsggel marad a fejnkn.
A rozsdsods megelzsre mindig kenjk t a kardot vkonyrteg olajjal. Ha mgis rozsdsodni kezdene, rzfnyezvel lltsuk helyre csillogst.
Szlltskor a kard hegyre nyomjunk parafadugt, nehogy vletlenl megszrjunk vele valakit.
Gyertyk
A gyertya szpsges fnyvel rabul ejti a kznsget. A lngok tncol, vibrl rnyka titokzatossgot klcsnz az eladsnak.
Trkorszgban ltezik egy tradicionlis nptnc, amelyben a tncos kt gyertyt tart a tenyern, karjait pedig a zene ritmusra mozgatja.
A fejen egyenslyozott gyertyatart, npszer, hagyomnyos eleme az egyiptomi eskvi szertartsoknak. A tncos a fejn egyenslyozott gyertyval vezeti a menyasszonyt s a vlegnyt a fogads helysznre.
A gyertyatart kivlasztsa
Ha egyiptomi tpus gyertyatartval akarunk tncolni fejnkre hzhat sapkval, jobb, ha ott vesszk meg, ahol fel is tudjuk prblni. Nem minden sapka ugyanolyan mret, ezrt rdemes vlogatni.
Msik kedvelt mdszer, ha kt kisebb, gmb alak veggyertyatartt vesznk, amely tenyernkben illik, s teamcsest tesznk bele.
Ha lehet, olyat vlasszunk, amelynek mintjt az vegbe gettk, mert ez emeli a gyertyk vibrl fnynek hatst.
Tancsok a gyertyk hasznlathoz
Gyakorlsnl mindig tegynk gyertyt a tartba, mert az res tartval msknt lehet egyenslyozni.
Ragasszunk kis tkrket a gyertyatartra, amelyek visszatkrzik a lngok fnyt s intenzvebb teszik a hatst.
Rvid gyertykat tegynk a tartba, hogy a slypont alacsonyan legyen, gy knnyebben egyenslyozhatunk.
Csrgdob
A csrgdob, amelyet arabul riqqnek vagy defnek neveznek, izgalmasabb teszi a tncelads lmnyt. Intenzitst s lendletet visz a zene ritmusba.
A hangszer klnsen npszer a cignyfantzia-stlus eladinak krben. Br a romknak nincs tradicionlis csrgdobbal ksrt tncuk, a cignyokrl alkotott kphez mgis hozztartozik a tz mellett csrgdobbal ksrt tnc.

Hogyan vlasszunk csrgdobot?
Ne vlasszunk olyan, ami tompa, puffog hangot ad.
A csrgdobok egy rszt valdi, mg msokat szintetikus brbl ksztik. A valdi br megnylik s sszehzdik a hmrsklet s a lgnedvessg kvetkeztben, amely a hang minsgt is torzthatja.
Ha gyakran fogjuk szabadtrben hasznlni, jobb, ha szintetikus brbl kszltet vesznk.
Tancsok a csrgdob hasznlathoz
Ujjunkon ne viseljnk gyrt, amikor csrgdobbal tncolunk, mert tkreteheti a hangszer brt.
Ne csak a zenei hangslyokra ssnk a hangszerrel.
Kthetnk ruhnk sznhez ill sznes szalagokat a csrgdobra. A szalagokat a hangszer szln lv lyukakra kssk, s ezzel tovbbi izgalmas ltvnyossgot vihetnk eladsunkba.