Rudolf Nurejev
"Nurejev 54 ves korban halt meg nemrgen. Noha minden jsgban megjelent rla valami, gy rzem, hogy a nagy tncos mgsem kapott nlunk kell mltatst. Ennek szerintem kt oka lehet. Az egyik, hogy Nurejev fiatalon nem jrt rendszeresen Budapesten, s plyjt a magyar kznsg nem figyelhette. A msik, hogy a balett nem trgya nlunk a nemzeti szenvedlynek, mint Oroszorszgban, Dniban vagy Angliban. Ennek eredmnye, hogy igazn nagy balettncosunk kevs akadt, ha pedig akadt, mint a 70-es vek Amerikjban s Nyugat-Eurpjban Nagy Ivn, gy rla is arnylag kevesen tudnak.
Nurejev szovjet vonaton szletett 1938-ban. Tncolni ksn, tizenngy ves korban kezdett csak. Tizenhat ves korban Ufbl egyedl utazott Leningrdba, s ott jelentkezett a Kirov-balettiskolba. Felvettk, holott pontosan ktszer olyan ids volt, mint az ltalnos felvteli kor, a nyolc v. Hrom vvel ksbb levizsgzott, s mindjrt a Kirov egyik sztrja lett. Ngy v mlva vendgszereplsre Prizsba utazott a Kirov Balettel. Kzben a titkosrendrsg tudomsra jutott, hogy a balett vezetst s a szovjet rendszert lesen brlta. Ezrt visszarendeltk Moszkvba, azzal a hazugsggal, hogy a Kremlben vrjk tncra.
Nurejev okos volt, nem lehetett becsapni. A prizsi repltren kiragadta magt a szovjet gynkk karjbl, a francia rendrhz futott, tlelte, s franciul azt mondta nki: „Nem akarok innen elutazni!” A rendr visszaengedte, de nem az utna fut gynkket. gy rkezett meg vglegesen Nyugatra. Egyik bartom, aki a 60-as vek elejn tagja volt annak a kt trsasgnak, melyekben Nurejev tncolt mint sztr, a kvetkezket mondta rla:
„A huszadik szzad msodik felben a nagyobb trsasgokban a tnc sznvonala olyan magas, hogy a szlista s a balettkar tagjai kzt egyedl megbzhatsguk a klnbsg. Vagyis a balettkar brmelyik frfitagja ltalban, de nem mindig, t piruettre kpes, mg a szlista, a sztr mindig ki tud vgni t piruettet.” E szably all Nurejev volt a nagy kivtel. Technikai bizonytalansgt valsznleg az okozta, hogy ksn kezdett el tncolni. Egsz plyja alatt a kznsg sohasem tudta, mi trtnik majd. Olyik este tkletes volt, ms estken hrom piruettet sem tudott befejezni. Paradoxonnak tnik, hogy eladsai izgalmhoz ez is hozzjrult. Egy angol kritikus azt rta rla, hogy „biztonsgi hl nlkl tncol”.
„Els eladsn velnk Sonja Arova balerinval tncolta Don Quijote Pas de Deux-jt. Nagyszeren adtk el az adagiot, de a csoda csak utna kvetkezett. Nurejev az res sznpadra stlt ki, hogy szljt elkezdje. Hihetetlenl kinyjtott arabeszkbe lpett, vagy t msodpercig egyenslyozta magt, s amikor a zene felcsattant, a „cabriole en avant”-nal a levegbe emelkedett. Kinyjtott lbbal gy lebegett, mintha fekvszken pihenne. Legfeljebb, hogy hat lb magasan volt. Az olimpiai versenyen sem lttam senkit ilyen magasra ugrani. Amikor fldet rt, nem hallottuk tbb a zent. A tbb ezer fnyi hallgatsg felllt s vlttt. Nem tapsolt; vlttt.”
„Nurejev egymssal ellenttes emcikat bresztett bennnk. Elszr imdtuk s tiszteltk, mint zsenit. Aztn azt gondoltuk rla, hogy a legpimaszabb, legarrognsabb csibsz, akit valaha letnkben lttunk. Egyszer, amikor a prbn hihetetlenl durva volt hozzm, egyik tncosn kollgnknak panaszkodtam: »Istennek kpzeli magt.« A lny blintott. »Sajnos, az« – mondta kiss szomoran. Jval ksbb Marlene Dietrich jelentette ki: »Soha senkivel nem tallkoztam mg, aki ennyire imdta volna nmagt, mint .«”
„Nurejev leszerzdse utn hossz hnapokig figyeltem a sznpad oldalrl a kznsg elragadtatst, amikor tncolt. Azt hiszem, csak Nizsinszkirl mondhatni a maga idejn, hogy ezt a frenetikus hatst keltette. Ez a hats, hogy gy mondjam, elektromos, villmszer, azonnali volt, s mg nem is tnctl fggtt: abban a pillanatban kezddtt, amikor sznpadra lpett, mintha vadllat, gynyr prduc rkezett volna. De ugyanekkor tnca is mindennl elragadbb volt.”
„s ez a tnc mgsem volt tkletes. Barisnyikov mindig az volt ksbb. Ha az olyan ers s kivl technikus, mint , piruettekbe kezd, mindig tudni, hogy vgigtncolja s tkletesen be is fejezi ket. A korcsolyz knnyedsgvel forogja piruettjeit vgig. Utna megllapodik, teljes egyenslyban. Ez korntsem unalmas, de elre lthat s ezrt nem tlsgosan izgalmas. Ahnyszor Nurejev piruettezett, egszen fl kellett emelkednie magasan velt lbra. Szinte hihetetlennek tnt, hogy a vgn kpes legyen visszaerltetni magt alapllsba. Ezentl brmi trtnhetett vele, elssorban elbukhatott. Klnlegesnek tnik, hogy mindazok, kik a balett technikjt nem ismertk, vagyis a kznsg tbbsge is rzkelte ezt a helyzetet, anlkl, hogy tudta volna, mirl van sz. Aztn, amikor hat, ht vagy nyolc fordulat utn Nurejev baj nlkl befejezte s valahogy egyenslyban maradt, mindenki felllegzett s boldog volt, br nem sejtette, mirt. Nurejev minden szvet meghdtott.”
n csak nhny vvel ksbb lttam elszr, a hatvanas vek kzepe eltt, Londonban. (Vagy 1966-ban lett volna?) Nurejev akkor Margot Fonteynnel tncolta a Rme s Jlit. Fonteyn negyvenes vei vge fel jrt, de azt mondjk: Nurejevvel val trsulsa megfiataltotta, s lete taln legjobb alaktst nyjtotta. A balett, mint kzismert, a fantzia jtka, s aligha jr kzel ahhoz, amit realizmusnak neveznek. De ezttal, kt rra, a kzel tvenves Fonteynbl a tizenves veronai kislny lett a sznen.
Azrt mondom ezt gy, mert az eladson, pedig vletlen szerencsmre j helyen ltem, Fonteynbl legfeljebb a szoknyja szeglyt lttam. Mint a kznsg nagy rsze, csak Nurejevet figyeltem, nem elhatrozsbl, hanem sztneim knyszere alatt. Nem akartunk mst ltni, egyedl t; mg a legjobb tncos is elvesztette rdekldsnket, mihelyt jelent meg a sznpadon. Ezrt trtnt, hogy nhny hres balerina nem kvnt tncolni vele, mert minden tapsot Nurejev kapott.
Mindez csupn a hetvenes vek legelejig tartott. Aki Magyarorszgon ma negyvenves vagy fiatalabb, nem ltta az igazi Nurejevet. Az idsebbek kzl is csak azok, akik 1971–72 eltt Nyugaton jrtak s valamelyik eladsn rszt vettek. A legtbb tncos negyvenedik szletsnapja eltt abbahagyja mestersgt. Nurejev legalbb hsz vvel tovbb folytatta a tncot, mintsem kellett volna. Gyenge lett, fradt s vgl mg groteszk is. Remlhet, hogy letnek ezt a peridust elfelejtik, s azokon a nagyszer filmeken l tovbb, melyeket a fiatal Nurejevrl ksztettek a hatvanas vekben.

Nurejevet az AIDS lte meg, miutn hrom vig kzdtt a betegsggel. Ismersei szerint (mert bartai nem voltak; senkit nem engedett kzel maghoz) mindhallig azt hitte, hogy puszta akaraterejvel legyzheti az iszony betegsget. De vannak hatrok, melyeket az emberfltti akarater sem tud lebrni. Ugyanez az akarater viszont a huszadik szzad msodik felnek ktsgtelenl legnagyobb tncosv tette. A vilg sznpadi rekordjt is tartja: 1964 oktberben a Bcsi Operahzban nyolcvankilencszer tapsoltk fggny el."