A spicc cip megjelensvel a balerink j cscsokat rtek el a sznpadon, j szintre emeltk a tncot, amely soha nem ltott teri magassgokba trt. A knnyednek tn szkellsekkel a balerink bmulatos lgiessget kaptak, a nzk pedig gy rezhettk, a tncosok szinte replnek a sznpadon.
Az els spiccelk Charles Didelot 1795-s tallmnynak segtsgvel egyenslyoztak a sznpadon. Repl szerkezete felemelte a tncosokat, akik spiccen lltak, mieltt elhagytk a talajt. A kznsg imdta ezt a lgiessget, gyhogy a koreogrfusok is elkezdtek egyre tbb spiccbettet tenni a balettekbe. A 19. szzadra a technikra helyezdtt a hangsly, s egyre inkbb megntt a vgy a kbelek nlkl elrhet spiccre.
A trtnszek kztt nincs egyetrts azt illeten, hogy ki spiccelt elszr, de az 1800-as vek els vtizedeiben tbb balerina is klnfle trkkket vetett be, hogy minl lgiesebben nzzen ki. A romantikus korszakban – melynek egyik leghresebb darabja a La Sylphide – a tncosok pamutot tmkdtek cipjkbe, s azt varrsokkal erstettk meg. Marie Taglioni volt a legels balerina, aki spicc cipt viselt, s egsz elads alatt az j technikval tncolt. Akkoriban persze ms volt az izomzatuk is. Br a mai tncosok is komoly lbizomzattal rendelkeztek, az eldknek klnsen ers bokjuk, ujjaik voltak.
A kvetkez vltozat a 19. szzad ksei felben tnt fel Pierina Legnani lbn. Cipje elejben szilrd, lapos emelvny volt behelyezve, de nem olyan hegyes, mint a korbbi modelleknl. A mai box eldje is benne volt, ami mr akkor is anyagrtegekbl llt. A talp csak az ujjaknl volt merevtett, gy ezek a topnkk mg nagyon halkak voltak.

A spicc cip korai formja egyre npszerbb lett mind a tncosok, mind a nzk krben. Miutn elterjedt, masszvabb darabra volt szksg. Olyanra, ami brbl kszlt, jobb talpa volt, s valamikpp az ujjakat is vdte. Aztn idvel maguk a tnc trsasgok kezdtk el gyrtani a ma is hasznlatos cipket, melyekben anyagrtegeket ragasztottak ssze szorosan.
A modern spicc cipt gyakran tulajdontjk a 20. szzadi orosz Anna Pavlovnak, aki kora egyik leghresebb, legbefolysosabb balerinja volt. Klnsen magas, boltozatos rsztje volt, ami spicct sebezhetv tette. Mivel vkony lbfeje volt, rendkvli nyoms nehezedett a nagylbujjra. Ezt kompenzland, kemny brtalpakat illesztett cipjbe a plusz tartsrt, az ujj rszt pedig addig lapostotta, kemnytette, amg box nem lett belle.
Mra a spicc cip gyrts technikja integrldott a balett technikjba. Napjainkban szmos mrka ltezik, de dizjn tren kt f csapsirny figyelhet meg. Az egyik a hagyomnyos ragasztott cip, amely szorosan sszeragasztott anyagrtegekbl, fbl, szatnbl ll. A msik vltozatban olyan modern anyagokat hasznlnak, mint pldul a manyag, ami ersti a cipt. De abban is klnbzik a klasszikustl, hogy kvl nincs redzs a szatnbortsnl, bell pedig habrtegek, zsels alttetek vannak, a kzps rsz pedig fa helyett szintn manyagbl van, ezrt tovbb tart.

A spicc cip meghatrozsa: olyan specilisan kifejlesztett cip, amely segt elrni, hogy a tncos teljesen slytalannak tnjn tnc kzben. A tkletes egyenslyt spiccen hossz vek alatt lehet elrni, amiben komoly szerepe van a spicc cipnek. A teljes spicc elrshez elssorban a sajt erre s technikra van szksg, ha ltrejtt a spicc pozci, folyamatosan feszteni kell a lb, a boka izmait, aztn az egsz testet. Nlklzhetetlen a megfelel spicc cip s a rengeteg gyakorls, klnben komoly srlsek keletkezhetnek. A spicc cipt inkbb ni tncosok viselik, frfiak akkor, ha valamilyen specilis, pldul ni szerepet (Hamupipke mostohatestvrei) tncolnak.