A tnc egy mvszeti g, amely a test – jellemzen ritmikus, zenre trtn – mozgsval fejez ki rzelmeket, pt trsadalmi kapcsolatokat, de spiritulis tartalommal is brhat.
A tnc az emberek kztti nonverblis kommunikci eszkznek is tekinthet, de a szt llatok vonatkozsban is hasznljk (pl. mhtnc s remegtnc a mheknl, vagy przsi tnc ms llatoknl). A sportok kzl a torna, mkorcsolya, a jgtnc, illetve a szinkronszs tartalmaz tncelemeket, mg a harcmvszetek formagyakorlatait gyakran hasonltjk tncokhoz. A nyelv gyakran lettelen trgyak mozgst is tncknt rja le. Majdnem minden tncstlus alapja a balett tbb szempontbl is. A balett megjelense eltt a tncok esetlenebbek voltak, s ez az jfajta mozgsstlus is segtette az egyenslyrzket valamint a mozgs koordincit.
Annak meghatrozsa, hogy mi minsl tncnak, nagyban fgg trsadalmi, kulturlis, eszttikai, mvszi s erklcsi szempontoktl; a funkcionlis mozgsoktl (pl. nptnc) a baletthez hasonl virtuz technikkig. A tnc clja lehet minl tbb ember rszvtele, de vannak trsasgi tncok s kznsg szmra eladott tncok is. A tnc lehet nneplyes, versenyszer vagy akr erotikus. A tncmozdulatok lehetnek kzvetlen tartalom nlkliek (mint a balettben vagy az eurpai nptncokban), de brhatnak jelnyelvi vagy szimbolikus jelentssel, mint szmos zsiai tncban. A tnc kifejezhet gondolatokat, rzelmeket, vagy elmondhat egy trtnetet is.
A tncnak szmos stlusa alakult ki. A break tnc s a krumping a hiphop-kultrhoz ktdik. Az afrikai tncok rtelmez jellegek. A balett, a kering vagy a tang klasszikus stlusoknak szmtanak, mg ms tncok a szteptnc krbe tartoznak.
A tncok ltrehozsnak mvszete a koreogrfia.
|